Polskie Towarzysktow Laryngektomowanych
     
ODWOŁANIE TURNUSU REHABILITACYJNEGO 2020 ROK
Z E WZGLĘDU NA PANDEMIĘ ODWOŁANO ZAMÓWIONY W STYCZNIU TURNUS REHABILITACYJNY W O.W. MIMOZA W MUSZYNIE W DNIACH OD 14 DO 28 CZERWCA 2020 ROJU

SPOTKANIA CZŁONKÓW ODDZIAŁU ZAWIESZONE DO ODWOŁANIA
WIGILIA 2019 ROK


Na spotkanie wigilijne w dniu 4 grudnia 2019 r. przybyli zaproszeni goście - lekarze ,mgr logopeda,,ksiądz oraz członkowie stowarzyszenia -niektórzy z rodzinami.
Słowo wstępne wygłosiła Pani dr.B.Wędrychowicz,. witając zebranych

Po czym ksiądz Mieczysław Barć -można powiedzieć nasz kapelan wygłosił interesującą homilię ,mgr Jolanta Kołakowska odczytała stosowną ewangelię w asyście Pani dr. Wędrychowicz która oświetlała Biblię świecą.
Ksiądz poświęcił opłatki ,odmówiliśmy modlitwy zakończone odśpiewaniem kolędy. Połamaliśmy się opłatkiem składając sobie wzajemnie życzenia po czym ksiądz sprezentował każdemu pięknie wydany Poradnik i modlitewnik dla chorych autorstwa Ks. Leszka Smolińskiego
Spotkanie zakończyło się wspólnym obiadem w Restauracji Pałacowej . po czym rozjechaliśmy się do domów - niektórzy pokonując nawet do 200 km.,ale szczęśliwi że mogliśmy się jeszcze spotkać.

Opracowała - Jadwiga Kaczka
TURNUS REHABILITACYJNY 2019 ROK

W dniach od 16 do 30 czerwca 201i9 roku zorganizowaliśmy turnus rehabilitacyjny w O.W "MIMOZA" W Muszynie
Wzięło udział 13 osób z naszego Oddziału i 4 z innych Oddziałów Rejonowych.
Prócz nauki mowy każdy miał zabiegi zlecone przez lekarza przy wstępnym badaniu,Pielęgniarka była obecna w ośrodku całą dobę.
Pogoda była piękna,zorganizowano nam wycieczkę autokarową po okolicznych cerkwiach oraz zwiedzanie atrakcji Muszyny z przewodnikiem.
Mieliśmy wieczorek zapoznawczy i 2 spotkania przy ognisku u z pieczeniem kiełbasek i muzyką na żywo.
Personel życzliwy,pomocny i wyrozumiały,Posiłki smaczne ,domowe.
Wypoczęci i i zadowoleni 30 czerwca rozjechaliśmy się do domów.

opracowała - Jadwiga Kaczka
25 - LECIE Oddziału Rejonowego Rzeszów

Dnia 10 maja 2019 roku rozpoczęliśmy skromne ale w sali konferencyjnej uroczyste obchody 25 lecia naszego Oddziału Rejonowego PTL w sali konferencyjnej Letniego Pałacyku Lubomirskich który jest własnością Okręgowej Izby Lekarskiej w Rze3szowie.
Współorganizatorami obchodów Jubileuszu byli :Pan Ordynator Klinicznego Oddziału Otolaryngologii
dr n. med. Krzysztof Szuber i opiekun medyczny naszego Oddziału Pani dr Bogusława Wędrychowicz oraz vice - przewodnicząca Oddziału Jadwiga Kaczka.
Urzędy - Prezydencki i Marszałkowski Oferowali nam piękne materiały promujące miasto Rzeszów i województwo podkarpackie .
Sponsorowała nas Firma GEERS PRODUKUJĄCA APARATY SŁUCHOWE,KTÓRA ZORGANIZOAŁA BUFET KAWOWY ZE SŁODYCZAMI I OWOCAMI ORAZ OBIAD W RESTAURACJI PAŁACOWEJ.
Udział wzięli - profesor Maciej Modrzejewski , lekarze z Klinicznego Oddziału Otolaryngologii , około 25 lekarzy laryngologów z województwa podkarpackiego,logopedzi i członkowie naszego Oddziału .

PROGRAM

1/ Lek ,Med. Bogumiła Wędrychowicz - Powitanie zebranych i przedstawienie
PREZENTACJI 25 - lecia PTL oraz ODDZIAŁU RZESZÓW
2/ Prof. Maciej Modrzejewski - Wykład - Historia usunięcia krtani z powodu raka krtani .
3/ Prezentacja wyuczonej mowy przełykowej przez członków naszego Oddziału
4/ Wykład pracowników Firmy GEERS na temat produkowanych przez tą Firmę aparatów słuchowych.
5/ Dyskusja i podziękowania.
6/ Obiad wydany przez Firmę GEERS w Restauracji Pałacowej.

Zarżąd PTL Oddział Rejonowy Rzeszów składa serdeczne podziękowania Wszystkim Współorganizatorom ,Sponsorowi i przybyłym Gościom
SPOTKANIE WIGILIJNE
6 grudnia 2018 roku odbyło się jak co roku spotkanie wigilijne członków naszego Oddziału z udziałem księdza
i p. mgr Kułakowskiej.
Po przywitaniu przybyłych przez mgr Kułakowską ,ksiądz wygłosił piękną homilię,po czym mgr Kułakowska odczytała stosowną ewangelię, wszyscy odmówiliśmy krótką modlitwę ,ksiądz poświęcił opłatki którymi połamaliśmy się życząc sobie wzajemnie wesołych rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia
Odspiewaliśmy kolędę
Następnie był obiad dostarczony przez firmę kateringową i luźne rozmowy przy kawce i ciasteczkach.

opracowała Jadwiga Kaczka
TURNUS REHABILITACYJNY od 17 do 30 sierpień 2018 r w POLAŃCZYKU
b][/b]
W tym roku FIRMA O.W.R. "STEFANKA" z CIESZYNA zorganizowała nam turnus rehabilitacyjny w Polańczyku w
O.W." POLKARD".
Ośrodek czyściutki ,położony w centrum Polańczyka ,obsługa grzeczna - jedyny mankament to baza rehabilitacyjna ,ale przy naszej niepełnosprawności głównie chodzi o naukę mowy i tu szóstka z + . Pani Dorota mgr neurologopeda zatrudniona na turnusie to wysokiej klasy profesjonalistka stosująca różny zakres pracy terapeutycznej z każdym laryngektomowanym indywidualnie.
Kierownik turnusu z ramienia Organizatora Pan Artur to wspaniały człowiek zawsze uśmiechnięty, uczynny i życzliwy - prowadził rehabilitację i pełnił funkcję K.O.
Zorganizował nam 2 ogniska przy muzyce ,wyjazd na zaporę w Solinie ,zawody strzeleckie i odpłatnie rejs statkiem po zalewie, przejazd Bieszczadzką Kolejką Leśną , wycieczkę całodniową dla chętnych do Lwowa.
Niektórzy z nas wyskoczyli na zakupy za wschodnią granicę na Ukrainę.
Każdy kto miał ochotę mógł spacerować w parku obok Ośrodka ,a codziennie wieczorem zasiąść na deptaku pod parasolami pobliskiej restauracji i posłuchać występów zespołów i potańczyć.,przy fajnej muzyce.
Pogoda i humory dopisały ,było wesoło , komercyjnie i prawie codziennie po śniadaniu spotykaliśmy się na kawie przy stolikach na dworze ,potem była indywidualna nauka mowy i zlecone zabiegi rehabilitacyjne.
Niektórzy wypożyczali rowery wodne i pedałowali po zalewie.
Czas szybko mija i 30 sierpnia pożegnaliśmy się i rozjechali do swoich domów z nadzieją wspólnego spędzenia czasu w przyszłym roku , a ja już przeglądam internet i szukam Ośrodka na turnus w 2019 roku .
ODSZEDŁ OD NAS


Z przykrością informujemy że z w lipcu 2018 roku zmarł nasz kolega Stanisław Józefczyk - członek Zarządu PTL Oddziału Rejonowego w Rzeszowie pełniąc funkcję sekretarza naszego Stowarzyszenia,wspaniały ,uczynny i życzliwy nasz przyjaciel.

Rodzinie składamy wyrazy serdecznego współczucia

Zarząd PTL Oddział Rejonowy Rzeszów
SPOTKANIE WIGILIJNE 2017 ROK

W dniu 6 grudnia 2017 roku spotkaliśmy się po raz ostatni w tym roku.Było to spotkanie szczególne bo wigilijne.
Frekwencja dopisała
Zebranych powitała dr.B.Wędrychowicz- opiekun medyczny naszego Stowarzyszenia.Następnie ksiądz poprowadził krótką modlitwę a mgr logopeda pani Kołakowska odczytała ewangelię ,po czym Ksiądz wygłosił interesującą homilię.

Część oficjalną zakończyliśmy odśpiewaniem kolędy i połamaniem się przyniesionymi przez księdza opłatkami ,składając sobie wzajemnie życzenia Świąteczne i Noworoczne.

Na zakończenie Fabryka Obiadów z Rzeszowa dostarczyła nam pyszny obiadek.
Spotkanie upłynęło w wesołej i serdecznej atmosferze.

Jadwiga Kaczka
TURNUS REHABILITACYJNY W MUSZYNIE 2017 ROK

W dniach 0d 18 -06 do 2-07 byliśmy na turnusie rehabilitacyjnym w Muszynie w O.W "MIMOZA"
Pogoda udała nam się piękna -trudno wymarzyć sobie lepszej.
Rano o 7.00 była gimnastyka na świeżym powietrzu, po śniadaniu / szwedzki bufet/, zabiegi i nauka mowy przed kolacją.
Często po kolacji były tańce przy muzyce na żywo.
Mieliśmy 2 ogniska z pieczeniem kiełbasek na ogniu i tańcami w altanie.
Zorganizowano nam wycieczkę do pasieki w Kamiannej gdzie można było kupić miód i produkty pszczele. Po drodze zatrzymaliśmy się przy Mofacie im. prof .Henryka Świdzińskiego usytuowanej w dnie bagnistego potoku Złockiego , gdzie z głębi ziemi wydobywa się naturalny wyziew dwutlenku węgla o temperaturze poniżej 100 O C.
Mostafa ta jest uważana za największy pomnik przyrody nieożywionej w Polsce.

@ lipca po śniadaniu pożegnaliśmy się i rozjechali do domów z nadzieją że jeszcze tu powrócimy.

opracowała Jadwiga Kaczka
WIGILIA 2016 ROK
Na spotkanie wigilijne przybyli zaproszeni goście - lekarze ,mgr logopeda, Panie pielęgniarki z oddziału laryngologicznego,ksiądz oraz członkowie stowarzyszenia -niektórzy z rodzinami.
Słowo wstępne wygłosiła Pani dr.B.Wędrychowicz, przedstawiając nam Prezesa Okręgowej Izby Lekarskiej -
Pana dr.n. med. Wojciecha Domka dzięki któremu pierwszy raz od dłuższego czasu mogliśmy spotkać się w pięknym Letnim Pałacyku Lubomirskich ,który obecnie jest własnością i siedzibą Okręgowej Izby Lekarskiej w Rzeszowie.
Następnie głos zabrał Pan doktor W. Domka.
Po czym ksiądz -można powiedzieć nasz kapelan wygłosił interesującą homilię ,mgr Kołakowska odczytała stosowną ewangelię w asyście Pani dr. Wędrychowicz która oświetlała Biblię świecą.
Ksiądz poświęcił opłatki ,odmówiliśmy modlitwy zakończone odśpiewaniem kolędy. Połamaliśmy się opłatkiem składając sobie wzajemnie życzenia.
Spotkanie zakończyło się wspólnym obiadem po czym rozjechaliśmy się do domów - niektórzy pokonując nawet do 200 km.,ale szczęśliwi że mogliśmy się jeszcze spotkać.

Opracowała - Jadwiga Kaczka
TURNUS REHABILITACYJNY W MUSZYNIE 2016 ROK
W dniach od 19-06 do 3- 07 - 2016 roku uczestniczyliśmy w turnusie rehabilitacyjnym O.W. " MIMOZA" w MUSZYNIE.
Prócz członków PTL O / Rzeszów byli z nami laryngektomowani z innych Stowarzyszeń i nie zrzeszeni-w sumie 29 osób.
Organizatorzy zapewnili nam prócz nauki mowy ,codziennej porannej gimnastyki,2 zabiegów rehabilitacyjnych dziennie zleconych przez lekarza,całodobowej opieki pielęgniarskiej i pysznego jedzonka bardzo urozmaicony pobyt.
Wieczorki taneczne z poczęstunkiem i muzyką na żywo, piesze spacery z przewodnikiem do atrakcyjnych miejsc Muszyny, ognisko z żurkiem i pieczeniem kiełbasek przy muzyce na żywo i tańcach , wycieczkę autokarowa szlakiem architektury cerkiewnej- zwiedziliśmy 2 cerkwie klucza muszyńskiego z przekroczeniem granicy ze Słowacja gdzie zrobiliśmy zakupy.
We własnym zakresie zorganizowaliśmy przy pomocy pani pielęgniarki wycieczkę do Krynicy Zdroju gdzie kolejką wjechaliśmy na Górę Parkową,pospacerowaliśmy krynickim deptakiem ,kupiliśmy wody mineralne,uroczyście obchodziliśmy imieniny solenizantów Janiny i Jana przy muzyce i tańcach że słodkim poczęstunkiem .Zrobiliśmy też ognisko z pieczeniem kiełbasek i tańcami przy muzyce.Pogodę mieliśmy piękną.
Nie sposób nie wspomnieć o bardzo serdecznym przyjęciu ze strony właścicielki "MIMOZY" pani Elwiry Herchel
Jako opiekun grupy dziękuję Pani w imieniu własnym i całej grupy, bo my jesteśmy skromnymi emerytami / rencistami nie stać nas na ekskluzywne kurorty a u Pani nie drogo a wspaniała atmosfera.
Proszę też podziękować wszystkim pracownikom za uśmiech, życzliwość i gotowość niesienia pomocy zawsze i wszędzie , a chęć powrotu do Was w przyszłym roku wyrażona przez uczestników świadczy o naszym zadowoleniu
Dziękujemy !!!!!!!!!!!!!!!!!!
Jadwiga Kaczka - vice przewodnicząca PTL O/ Rzeszów

ODESZLI OD NAS
[b]Z wielkim smutkiem informujemy że w ostatnich miesiącach/ kwiecień- maj 2016 r /, zmarli
nasi przyjaciele wieloletni członkowie PTL Oddział Rejonowy Rzeszów :

Sudoł Jan -członek Komisji Rewizyjnej

Kochman Stanisław - członek Sądu Koleżeńskiego

Rodinom składamy wyrazy współczucia

Zarząd PTL oddział Rzeszów
[/b]
Zjazd Delegatów i Obchody 25 lecia PTL oraz 10 lecia Oddziału rejonowego Ślaskiego

W dniach od 12 do 15 maja uczestniczyliśmy { 4 osoby } w Zjeździe delegatów ,członkowie Zarządu w posiedzeniu Z.G a wszyscy w związku z upływem kadencji Z.G w wyborach nowych władz Zarządu - informacja o składzie nowego Zarządu na stronie Z.G. Odbyła się też konferencja ogólnokrajowa ,po czym oglądnęliśmy piękne występy uczniów Szkoły Baletowej z Zabrza i skecz laryngektomowanych z Oddziału Śląskiego. Po obiedzie zwiedzaliśmy kopalnię -muzeum GUIDO
Natomiast !4 maja od mszy Św. rozpoczęły się obchody 25 lecia PTL i 10 lecia Oddziału Zabrze - dokładna informacja na stronie Oddziału Rejonowego Zabrze.
WIGILIA 2015 ROK
2 grudnia 2015 roku odbyło się spotkanie wigilijne z udziałem członków stowarzyszenia , ich rodzin i zaproszonych gości.
Na początku po powitaniu wszystkich przez opiekuna medycznego stowarzyszenia - Panią dr Bogusławę Wędrychowicz, krótka homilię wygłosił ksiądz -kapelan osób niepełnosprawnych ,po czym składaliśmy sobie życzenia świąteczne -łamiąc się opłatkiem.
Odśpiewaliśmy kolędę i spotkanie zakończyło się obiadem dostarczonym jak zwykle przez Fabrykę obiadów z Rzeszowa.
Było skromnie ale w miłej i serdecznej atmosferze.

Opracowała : Jadwiga Kaczka
TURNUS REHABILITACYJNY !5 do 28 06 - 2015 r GNOJNIK
Od 20 –stu lat Rzeszowski Odział PTL rezerwuje dla swoich członków Turnus rehabilitacyjny. W tym roku –podobnie jak w ubiegłym zarezerwowaliśmy turnus w OWR „ EWA” w Gnojniku- dlaczego –bo tam jest naprawdę super pod każdym względem.
Zorganizowano nam turnus w dniach od 15 do 28 czerwca – uczestniczyło 21 osób.
Najważniejsza była rehabilitacja głosu i mowy ze szczególnym naciskiem na naukę osób które w ogóle nie mówią, lub mówią szeptem. Prócz nauki mowy :
- zabiegi rehabilitacyjne zlecone przez lekarza rehabilitanta - poranną gimnastykę - pobyt w grosie solnej - porady i konsultacje grupowe i indywidualne prowadzone przez psychologa klinicznego
- spotkania integracyjne : ogniska ,wieczorki taneczne, spacery ,udział w terapii zajęciowej, wycieczkę autokarową do parku etnograficznego w Nowym Sączu a w Starym Sączu podziwialiśmy ołtarz papieski – całodobową opiekę lekarsko – pielęgniarską.
Oglądaliśmy występy prowadzonego przez Panią Dyrektor OWR ‘EWA’- lek. med. Ewę Ciernik-Lambert zespołu ludowego ,Pani doktor też występowała ze swoim zespołem.
Pojechaliśmy też na Rybią Wyspę zobaczyć otwarcie sezony ,występy różnych zespołów,

W przedostatnim dniu pobytu uczestniczyliśmy też w obchodach 800-lecia wsi Gnojnik a uczestnicząc różnych drużyn w siatkówce i kibicując naszym rehabilitantom zdobyliśmy I miejsce – strefa kibica za co otrzymaliśmy czekoladki i ananasa .
W niedzielę -28 czerwca po obiedzie rozjechaliśmy się do domów w nadziei na spotkanie w przyszłym roku.

Dziękujemy Dyrekcji i wszystkim miłym , serdecznym i zawsze uśmiechniętym wszystkim pracownikom OWR "EWA"

Opracowała Jadwiga Kaczka

ODSZEDŁ OD NAS
Z przykrością informujemy że z w lipcu 2015 roku zmarł nasz kolega Stanisław Bukowy- wieloletni członek Zarządu PTL Oddziału Rejonowego w Rzeszowie pełniąc funkcję sekretarza a w ostatnim roku funkcję honorowego przewodniczącego naszego Stowarzyszenia

Rodzinie składamy wyrazy serdecznego współczucia

Zarząd PTL Oddział Rejonowy Rzeszów
]SPOTKANIE OPŁATKOWE - GRUDZIEŃ 2014 ROK
W dniu 3 grudnia 2014 roku spotkaliśmy się po raz ostatni w tym roku.Było to spotkanie szczególne bo wigilijne.
Zebranych powitała dr.B.Wędrychowicz- opiekun medyczny naszego Stowarzyszenia.Następnie ksiądz poprowadził krótką modlitwę a mgr logopeda pani Kołakowska odczytała ewangelię ,po czym Ksiądz wygłosił interesującą homilię.
Dr. D.Nijander odczytała okolicznościowe wiersze przez siebie napisane.
Część oficjalną zakończyliśmy odśpiewaniem kolędy i połamaniem się przyniesionymi przez księdza opłatkami ,składając sobie wzajemnie życzenia Świąteczne i Noworoczne.
Na zakończenie Fabryka Obiadów z Rzeszowa dostarczyła nam pyszny obiadek.
Spotkanie upłynęło w wesołej i serdecznej atmosferze.

Jadwiga Kaczka
NOTATKA Z TURNUSU REHABILITACYJNEGO 2014 ROK- GNOJNIK
[/
W dniach od 16 - 29 czerwca 2014 r.nasz Oddzia PTL zorganizował turnus rehabilitacyjny w OWR "EWA"w Gnojniku.
Ponieważ mało kto dostał dofinansowanie z PFRON a niewielu stać opłacić pełną stawkę zapisało się prócz naszego przewodniczącego -p. Stanisława Zajdla 19 osób- zaproponowaliśmy więc udział w turnusie członkom Oddziału PTL Zabrze -któremu przewodzi p. Marian Nowak. Zapisało się 23 osoby -było nas na turnusie razem czterdzieści troje.
ORR "EWA" to ośrodek bardzo zadbany,czyściutki ,wyżywienie b. dobre.
Właścicielem i dyrektorem jest lek. med.Ewa Ciernik Lambert -osoba o wielkim sercu.wrażliwości i charyzmie.
Zastępcą dyrektora jest p.mgr. Justyna Bakalarz,bardzo sympatyczna ,miła i uczynna podobnie jak cały personel.
OWR "EWA" posiada pełną gamę zabiegów rehabilitacyjnych a rehabilitację mowy prowadził w grupach 5-cio osobowych ,wielce oddany swej pracy p.mgr logopeda Krzysztof Gołąb .Opieka lekarska i pielęgniarska -całodobowa.
Gnojnik to mała miejscowość -idealna do wypoczynku w ciszy i spokoju. Pogoda dopisała więc po zabiegach mogliśmy wypoczywać w pięknie utrzymanym obejściu lub na obszernym tarasie a wieczorami spotykaliśmy się towarzysko na holu.
Zorganizowano nam 2 wieczorki taneczne i ognisko z obsługą kuchni a 2 ogniska zorganizowaliśmy sami , wycieczkę do Lipnicy Murowanej gdzie zwiedziliśmy kościół św. Leonarda wybudowany w 1141 roku -obecnie wpisany na światową listę UNESCO.W Lipnicy Murowanej odbywa się corocznie najbardziej znany konkurs palm wielkanocnych,które mieliśmy okazję je podziwiać w kościele św. Szymona-sięgają niemalże nieba.
W drodze powrotnej oglądnęliśmy potężny zamek z XV wieku w Wiśniczu Starym.
Pani Dyrektor zrobiła nam też niespodziankę -występ miejscowego zespołu artystycznego
Indywidualnie- niektórzy w wolnym czasie pojechali zwiedzić Krynicę ,Rożnów lub Czchów . W pobliskiej miejscowości byliśmy na otwarciu Rybnej Wyspy gdzie próbowaliśmy potrawy regionalne , zamówiliśmy pysznego pstrąga.
Wszystko kończy się prędzej niż powinno.
Wyjeżdżaliśmy z nadzieją na spotkanie w przyszłym roku,bo będąc razem dzielimy smutki ale też pomnażamy radość.

opracowała : Jadwiga Kaczka
Spotkanie integracyjne w plenerze
b]W dniu 04-06-2014 r.[/b] Zarząd Oddziału zorganizował zebranie - spotkanie integracyjne w Lisiej Górze ,nad Wisłokiem , połączone z prezentacją wyuczonej na corocznych turnusach rehabilitacyjnych zastępczej mowy przełykowej.

Pogoda dopisała , humory też - piekliśmy na koniec kiełbaski , kaszanki i inne specjały. Było wesoło i sympatycznie.
Późnym popołudniem rozjechaliśmy się do domów w wesołych nastrojach , bo tak naprawdę istnieje tylko jedna radość - obcowanie z ludźmi.

Opracowała Jadwiga Kaczka
20-lecie POWSTANIA PTL - ODDZIAŁ REJONOWY RZESZÓW
20 lat minęło !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Dziś 2 kwietnia 2014 roku
spotkaliśmy się by uczcić 20 rocznicę powstania naszego Oddziału Rejonowego PTL.,który działa pod przewodnictwem Pana Stanisława Zajdla od 1994 roku.
Spotkanie odbyło się w sali konferencyjnej Domu Pielęgniarek w Rzeszowie z udziałem zaproszonych lekarzy ,mgr.logopedy i członków naszego Oddziału ,którzy przybyli z różnych miejscowości województwa podkarpackiego -niektórzy z opiekunami.
Pani dr. Bogusława Wędrychowicz - opiekun medyczny naszego Oddziału . powitała zebranych ,a jako że opiekuje się nami od 20 lat przytoczyła historię Oddziału- wspomnieniom nie było końca.
Następnie głos zabrał Pan Ordynator Oddziału Laryngologicznego dr n. med. Krzysztof Szuber ,po czym wręczył w imieniu Zarządu dyplomy i drobne upominki osobom najbardziej zasłużonym dla laryngektomowanych naszego Oddziału i zaangażowanym w prace Stowarzyszenia.
Następnie Pan dr n med.Andrzej Pogorzelski wręczył Legitymacje nowym członkom.
Przewodniczący Pan Stanisław Zajdel podziękował lekarzom - dr.D. Nijander. dr.B. Wędrychowicz,dr,K.Szuber,
dr A.Pogorzelskiemu oraz mgr logopedzie p. Kołakowskiej za wieloletnia opiekę nad nami ,pomoc i cenne rady.
Spotkanie zakończono uroczystym obiadem.
Było skromnie ale w serdecznej i życzliwej atmosferze.

opracowała Jadwiga Kaczka
Spotkanie opłatkowe -2013 rok

Spotkanie opłatkowe-2013 rok
Na spotkanie opłatkowe dnia 4 grudnia 2013 roku, które odbyło się w sali konferencyjnej Domu Pielęgniarek w Rzeszowie przybyli zaproszeni goście oraz członkowie naszego Oddziału- niektórzy z opiekunami.
Zebranych powitała Pani dr. Bogusława Wędrychowicz- opiekun medyczny naszego Oddziału
Następnie homilię wygłosił zaproszony ksiądz ,rozpoczynając krótka modlitwą. Po odśpiewaniu kolędy ,połamaliśmy się wszyscy opłatkiem , składając sobie życzenia wesołych i zdrowych świąt Bożego Narodzenia.
Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze, zakończone pysznym obiadkiem dostarczonym przez Fabrykę Obiadów z Rzeszowa.opracowała: Jadwiga Kaczka
ZAWOJA -TURNUS REHABILITACYJNY


Zawoja'2013
Kronikę zaczynamy od ostatniego turnusu rehabilitacyjnego, który był w Zawoi - największej polskiej wsi u stóp Babiej Góry, w Ośrodku Rehabilitacyjno - Wypoczynkowym "KRAKUS " w dniach od 15 do 30 czerwca.
Pogoda dopisała, humory też.
Mgr logopeda - wysokiej klasy profesjonalistka, poświęcała bardzo dużo czasu by nauczyć mowy zastępczej tych co nie mówili, ale też nie pobłażała tym co w różnym stopniu opanowali tą trudną mowę. Osoba miła życzliwa, z dużą dozą wyrozumiałości i poczuciem humoru. Na koniec śpiewaliśmy piosenki harcerskie.
Sam Ośrodek czysty, pokoje przestronne, sprzątane codzienne; wyżywienie super - szwedzki stół, obsługa życzliwa i kulturalna - nic dodać, nic ująć.
Zorganizowano nam wieczorek zapoznawczy przy muzyce, 2 ogniska z obsługą kuchenną i kapelą góralską, 2 piesze wycieczki w góry z przewodnikiem oraz 2 autokarowe do Kalwarii Zebrzydowskiej i Wadowic na kremówki Papieskie. Każdy miał po 2 zabiegi rehabilitacyjne, zlecone przez lekarza, a godzinny pobyt w tamtejszej grocie solnej = 3 dni pobytu nad morzem.
Przyszedł dzień odjazdu - żegnaliśmy się z łezką w oku ale z nadzieją na spotkanie w przyszłym roku .

opracowała: Jadwiga Kaczka
O Towarzystwie  |   Informacje  |   Biblioteka  |   Kontakt  |   Forum  |   Oddziały  |   Dla Członków PTL
Wszystkie prawa zatrzeżone © 2013 PTLZG.EU
projekt i wykonanie pozycjoner.net
Witryna ta używa plików cookie (pliki zapisywane na urządzeniu końcowym użytkownika) w celach statystycznych i reklamowych.
Pliki te można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej - więcej informacji tutaj.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.